Články

Sociálne siete

Čo sú to sociálne siete?

Sociálne siete sú komunikačné kanály, ktoré slúžia aj ako galérie a adresár kontaktov. To všetko dopĺňajú hry, testy a iné aplikácie. Najznámejšími a najpoužívanejšími sociálnymi sieťami dnešnej doby sa stali Facebook, Twitter a MySpace, zo slovenských je to hlavne Pokec. Sociálne siete zažívajú boom hlavne medzi mládežou, pre ktorých sa stávajú komunikačným kanálom číslo 1. V komunikácii mladých už dokonca porážajú aj e-mail alebo SMS, napríklad na Facebooku je dnes zaregistrovaných viac ako 650 miliónov používateľov. To svedčí o tom, že ide o vynikajúci prostriedok komunikácie (komunikáciu sem smerujú aj mnohé firmy), no ako to už vo svete (aj v tom virtuálnom) býva,  všetko má aj svoje tmavé stránky.

 

NEBEZPEČENSTVÁ SOCIÁLNYCH SIETÍ

Možno ste o sociálnych sieťach počuli v správach, vo svete a dokonca aj na Slovensku sa stali prípady, kedy si rôzni kriminálnici svoje obete našli práve tu. Preto si treba na sociálnych sieťach dávať pozor, poznať hrozby a vedieť efektívne zabrániť riziku.

Jedným z najväčších omylov na sociálnych sieťach je zverejňovať o sebe príliš mnoho informácií. Používanie skutočného mena, zverejňovanie fotografií, adresa bydliska alebo školy, do ktorej dieťa chodí, môže viesť až k obťažovaniu alebo útoku aj v reálnom svete. Úplne bežné je na internete zverejňovať fotografie seba a svojich kamarátov, problematické sú aj takzvané „statusy“ kde sa ľudia radi podelia s kamarátmi o rôzne aktuálne informácie. Mnohí ľudia na sociálnych sieťach uvádzajú, že sa balia na dovolenku, čakajú na lietadlo, prileteli do slnečnej destinácie, atď., čo je ideálnou informáciou napríklad pre zlodeja, ktorý môže dovolenkárom vykradnúť opustený dom. Ešte nezodpovednejšie ako dospelí sa tu však správajú deti, ktoré sú o sebe schopné prezradiť všetko. To často zneužívajú zločinci, ktorí si hľadajú mladých kamarátov pod falošnou identitou. Tú často využívajú aj pedofili, ktorí sa tvária ako rovesníci svojej obete a tak si získajú dôveru naivných detí, ktoré si neuvedomujú riziko.

 

TIPY PRE RODIČOV

Zakazovať deťom zaregistrovať sa v sociálnych sieťach nemá z dlhodobého hľadiska zmysel, pretože tak môžu urobiť aj bez vedomia rodičov, čo by mohlo mať ešte horšie následky. Takisto nesmieme zabúdať na to, že pozitíva internetu a  sociálne siete majú pozitívne stránky, ktoré prevažujú nad tými negatívnymi, dôležité je len využívať tieto prostriedky rozumne.

  • Vysvetlite deťom, že všetko čo na webe uverejnia, sa dostane k mnohým ľuďom a všetko čo sa na internete už raz objaví sa len ťažko dá úplne odstrániť.
  • Rozprávajte sa so svojimi deťmi o tom, čo na internete robíte, skôr vám potom povedia, čo robia ony.
  • Deti musia vedieť, že je nebezpečné na sociálnej sieti zverejňovať údaje ako telefónne čísla, adresu, alebo kam chodia do školy. Veď to nehovoria ani ľuďom na ulici.
  • Z času na čas letmo skontrolujte aktivity detí na internete, ideálne je mať počítač s internetom v miestnosti, kde sa doma najviac zdržujete.
  • Naučte deti, že sa nikdy nemajú stretnúť s niekým, koho poznajú iba z internetu bez toho, aby ste o tom vedeli. Ak by sa s niekým chceli stretnúť, choďte na schôdzku spolu s nimi.
  • Občas si pozrite, koho majú vaše deti medzi priateľmi, na neznáme osoby sa ich opýtajte. Sledujte čo o sebe deti na obrazovke zverejňujú a pomôžte im s nastavením súkromia na sociálnych sieťach.
  • Online komunity od svojich členov vyžadujú určitý minimálny vek, napríklad na Facebooku si môžu vytvoriť profil osoby staršie ako 13 rokov. Ak sú Vaše deti mladšie ale trvajú na profile, určite im v tom nezabránite, stačí im zadať fiktívny dátum narodenia. Preto je lepšie s nimi súhlasiť, ale pod podmienkou dodržiavania pravidiel.
  • Ľudia zdieľajú odkazy na rôzny obsah, ak chcete, aby sa deti k tomuto obsahu nedostali, nastavte si filtrovanie stránok softvérom, alebo u poskytovateľa internetu.
  • Nainštalujte si softvér na monitorovanie aktivity počítača, aby ste mali prehľad o tom, čo deti na počítači robia.
  • Zaregistrujte sa na každej stránke, kde má vaše dieťa profil a oboznámte sa s ovládaním stránky a nastavením súkromia.
  • Upozornite deti, že na web môžu dať iba také fotografie a videá, ktoré by mohli vidieť ich rodičia, učitelia alebo aj budúci zamestnávateľ. Čím menej fotografií, tým lepšie.
  • Deti často medzi sebou súperia, kto má na Facebooku viac priateľov. Presvedčte ich, že medzi priateľmi majú mať iba takých ľudí, ktorí sú ich skutoční priatelia a známi a nemali by sa tam objaviť ľudia, ktorých poznajú iba z online sveta.
  • Upozornite deti na nebezpečenstvo vírusov, ktoré sa môžu šíriť odkazmi zdieľanými v profiloch.

Ďalšie články